Zubštejn II.
10. - 12. května 2002
Tak to psaní vyšlo zase celý na mě . Jsem ve stanici Rozsochy a Honza s Milanem právě odjeli . Jak to vlastně celé začalo?
Se Sárou jsme jeli z Chotěboře , kde nám neprodali lístek v pokladně vlakem do Brodu . Ani ve vlaku nechtěli prodat lístek , údajně v Bystřici nad Perštejnem žádná trat není a at si koupím lístek v Brodě . V Brodě jsem půl hodiny čekal na rychlík a Sára zlobila o stošest . Když rychlík přijel vzepřela se a tak jsem ji musel do vlaku vynést . Ve Ždáru přestoupili na lokálku do Bystřice . Za hodinu přijel Honza a Milan . Na další jsme nečekali a šli do města , kde byl hezký kostel a dále po modré podél říčky Bystrice . Byla už velká tma a tak jsme odbočili z cesty a vydrásali se na kopec , kde jsme v lese našli hezké místo na spaní . Honza s Milanem rozdělali oheň a já natáhl plachtu .Pak spadlo pár kapek , ale hned přestalo a já si ohřál večeři a Honza hubne tak slupnul myslím ředkvičku . Pustili jsme radio Impulz , ale protože jsem hned usnul, nestačil ho vypnout , kluky furt budilo . Ráno jsme pokračovali po modré na hrad Aušperk , kde zbyla trošku věž a byl vidět hradní příkop . Sešli jsme dolů a protože se Honza bál přejít lávku přes říčku (prý bych ho tam hodil) musel jsem Honzu nahánět na lávku kopřivou a on se s ní bránil . Já měl ale větší brnění (kalhoty) a Honza jen kratasi . Asi po hodině Honza přes lávku přeběhl.


Pokračovali jsme na hrad Zubštejn z kterého toho dost zbylo a byl zde i hezký výhled a velká studna . Vedle Zubštejna byl velký pomník ve kterém je hlína se smutnou historií. Pak jsme šli na zříceninu Pyšolec , ze které zbyla jen věž a odtud jsme šli do Víru,kde jsme v místním hotelu na zahradní verandě pojedli a já dal jahodový pohár . Dále jsme stoupali na hráz přehrady Vír . Zkoušeli jsme ozvěnu , dívali se jak se břeh zrcadlí ve vodě . Protože jsme si věřili , že červenou hravě najdem , šli jsme podél vody a po chvíli odbočili po jedné cestě a narazili na krásnou trempskou osadu . Kamené sedátka,ohniště,zed a zamčený srub . Kluci koukli na západ slunce a šli jsme hledat červenou značku . Nakonec jsme jí našli . Vystoupili na kopec , kde byl výhled do kraje i na bouřku , které jsme se báli a hledali jsme nocleh . Nakonec jsme postavili plachtu v lese pod vysílačem , pojedli a hned usnuli. Bouřka ani déšt nepřišli . Akorát Sára si v noci hrála s klackem , kterým do nás bouchala a nakonec i ohlodala provázek . Spali jsme trochu z kopce a tak jsme sjížděli dolů . Ráno jsme vstali a vyšli na kopec a prošli kolem nové rozhledny nad Karasínem , která by měla být 25 května otevřená . Prošli přes Karasín ve Vítochově jsme nabrali vodu a šli se kouknout na hezký kostel z venku . Kostel měl hradby o donedávna zde stával strom 399 let starý . Ted tu byl jen ztrouchnivělý pařez . Po červené šli do Dalečína , kde byla zřícenina hradu přímo v obci a ze zámku byl obecní úřad . Najedli se v Dita baru a po žluté jsme to hnali přes Velké Janovice , Bohuňov na vlak . U Domenínského rybníku dali kofolu . A já končím se zápisem protože vlak je tu zachvilku .
Jirka.

Zajímavostí cesty rychlíkem ze Ždáru bylo , že mladá průvodčí poručila at Sáře sundám košík a hladila jí . Většinou jsou v rychlíkách nevrlý průvodčí , kteří nemaj psy rádi . Fotky :


Noclehárna


Noclehárna z jiného úhlu


První zřícenina


První zřícenina z jiného úhlu


Třetí princ


Honza se bojí přejít most. Nebo to bylo jinak? :-))


Zubštejn - hlavní cíl cesty


Zřícenina je udržovaná


Je tam i "bufet"


A dole je studna


A mají tam i památník


To už jsme na další zřícenině


Sluší mně to. Milan


Z věže roste strom


Vírská přehrada je vysoká


a ani to tak ze strany jezera nevypadá...


Máme poetickou náladu


To už je ráno a míjíme rozhlednu těsně před dostavěním


Minuli jsme opevněný kostel


a přišli do Dalečína


a pak z další vesnice odjeli.


Toto je dúkaz.