Velká Fatra
2. - 9. července 2004

Sedím s Hlupáčkem a Petrem v Kraľovanech. Honza s Pavlem na nás čekají v Ľubochni, protože tam byl v 6,15 sraz. Ale Hlupáček řekl, že se tam nemohli dostat a tak díky Hlupáčkovi jsme prošvihli vlak a čekáme na další. Kluci nám už z Ľubochně napsali. Prostě od teďka už nebudeme Hlupáčka vůbec poslouchat, vše uděláme naopak.
Jirka.

PRAVDA:
To je úplnej nesmysl. Vyřídil jsem Jirkovi, že máme s ostatníma (Honzou a Pavlem) sraz v 6,15 v Lubochni. Tak jsem tam chtěl jet, ale Jirka že NÉÉ, že se musíme potkat v Kraľovanech a tak tady už 2 hodiny čekáme, zatímco ostatní už jsou opravdu v Lubochni (jak nám právě napsali).
Milan.

No právě píšu neposlouchat Hlupáčky, ignorovat.
Tak jsme díky Milanovi Hlupáčkovi prošvihli i druhý vlak. Protože my s Petrem jsme sledovali vlaky na Trstěnou a přitom jsme měli jet směrem na Košice. Tak jsme bafli Hlupáčka, dali na provaz a táhli jsme ho pěšky do Ľubochně k nádraží.
Jirka.
Cesta z OV byla hrozná. Vlak byl přeplněný, sedělo se i v umývárně a na WC a všude se kouřilo. Ale nakonec jsme do Ľubochne dorazili včas. Já si mezitím dal ještě kapučíno v Ružomberku a měli ho stejné jako u nás. Největším překvapením pro nás bylo, že na nás nikdo nečekal. No ještě že máme mobily. Protože se kluci zpozdili, dali jsme si sraz v centru Ľubochně. Když dorazili, posílili jsme se nanuky a vyrazili jsme po modré na hřebenovku. Vesele jsme šlapali ale na vyhlídce jsme kouknutím do mapy zjistili, že jsme jinde - modré tam byly dvě. Tak jsme šli zkratkou do údolí. Jirka se jako obvykle trhl a ztratil. Našli jsme správnou modrou a nakonec se objevil i Jirka. Pak začalo stoupání. Já s Petrem jsme se striktně drželi modré, ostatní šli zkratkou, ale nakonec jsme se v sedle sešli. Tam jsme si odpočali a doplnili si vodu. A šlo se dál. A zase nahoru. A kupodivu tam bylo i dost lidí a většinou Čechů. Cestou jsme potkali i stádo krav, prošli jsme jejich napajedlo, což byla spousta bláta a doplnili si vodu. Pak jsme viděli dva hezké slovenské klučičí honáky se psy a viděli jsme je i v akci. A šlo se dál. Prošli jsme sedlem pod Kliačikom a vydali se ho zdolat. A byla to pořádná zabíračka, ale nakonec padl. A protože už bylo k večeru, začali jsme si hledat místo pro nocleh. A nakonec jsme se utábořili na úpatí Kľaku, kde už byli další stany.
Honza

Dále jen telegraficky (a podle pravdy, ne jako když píše někdo jiný, jako na začátku):
- uvařili jsme polévku na tuhém lihu, pak začalo trochu krápat, ale hned přestalo
- ráno se nás kdosi kolemjdoucí ptal, jestli jsme tam spali, my jsme nevěděli jestli to není ochranář, tak jsme mu nikdo neodpověděli a tvářili se že nerozumíme, tedy hloupě
- na hoře Kľak jsme se setkali se spoustou Slováků, měli tam nějaké setkání. Jinak hezký výhled na všechny strany, spousta focení...
- během další cesty jsme se setkali s osamělým trampem, ale Honza se ho rád ujal
- na hoře Malý Lysec krásný výhled, čokolády, Honza s Petrem se místo čokolád věnovali tomu trampovi, nyní i s maminkou
- pod Lyscem jsme našli vodu a Honza ztratil batoh
- do večera jsme putovali dál a hledali místo na spaní, nakonec jsme se utábořili přímo na značené cestě
Milan.

Také jsme zjistili že Pavel je vlastně velbloud a všechnu vodu nosí pouze v hrbech, protože zde je voda na každém kroku.Milan dnes spal na absolutní roviněUž vždy hledám pro Milana jen takové rovné místo.
Jirka.

Dneska jsme pokračovali přes Javorinu (potkali jsme paní z Prahy a jejího syna, který se Honzovi hrozně líbil), šli dál na Borišov (kde jsme se bavili s paní z Prahy a s jejím synem, který se...). Snědli jsme vodovou polévku, vypili pár piv, já jsem mermomocí musel Honzovi vyfotit "syna, který se..." a pokračovali dál na Ploskou a Ostriedok. Cestou zpátky nás zastihla bouřka, před kterou jsme se schovali na horskou chatu Kraľova Studňa - teda až na Honzu, který říkal, že už bude chodit po horách jenom v bouřkách.
Petr

Chodit v bouřkách se sice po horách nemá, ale bouřka byla ještě daleko a výhledy z kopců byly neopakovatelné. Sice jsem na chatu dorazil v dešti, ale to ostatní taky. Tam jsme dali večeři a okusili slovenský Urpín a až déšť přešel, vydali jsme se dál. Kousek níž jsme narazili na opuštěnou chalupu, ze které nás přívětivě vítala otevřená půda. A tak jsme se rozhodli tam složit kosti své (teda kromě Jirky a Milana, kteří šli tvrdohlavě dál). Nakonec se nás tam sešlo 25 a bylo veselo. Venku to pěkně bouřilo, ale na nás byl déšť krátký. Ráno jsme se probudili krásně odpočatí a vyrazili dále. Cestou jsme pak zaslechli volání Jirky zpod jejich přístřešku a tak jsme zase šli spolu.
Honza

... AŽ VELMI ZÁHADNĚ, NÁHODNĚ ale příhodně dorazili až k nám... A kdo že to jsme my? Já (Milan z Prahy), Tomš a Tomáš (z Prahy). Přijeli jsme za klukama z Náměště na Hané, kde se konala "Zahrada".
Do Harmance jsme dorazili v úterý (6.7.2004) brzy ráno (7,30). Šli jsme hned do potravin koupit si něco dobrého na zoubek (pivo, sýr, chléb, salám, horalky), poseděli jsme, já si popovídal s místními domorodci a potom jsme si šli za vesnici lehnout. Tomš našel krásné místo pod vlekem. Začalo pršet, tak jsme na stůl s lavicí dali plachtu a pod ni si lehli. Tomš byl hodně unaven, takže spal docela tvrdě. Mně a Tomášovi se moc nechtělo. Poslali jsme SMSky zbytku party (vedené Jirkou z Jitkova), ovšem dlouho se neozývali. Nakonec napsali, že cca v 15 h budou na zastávce "Harmanec - Jaskyňa". Po 12 jsme tedy vyrazili pěšky k Jaskyni. Cestou jsme hledali nějakou restauraci, ale byli jsme dost neúspěšní - vlastně na 100%. Tak jsme se vyškrabali až k železniční zastávce, tam jsme něco pojedli (z našich zásob) a čekali jsme na kluky, jakým přijedou vlakem. Nakonec překvapivě dorazili pěšky a navíc ještě před 15. hodinou - bylo jich pět. Vzájemně jsme se představili (alespoň ti, kteří se vůbec neznali) a vyrazili jsme opět dolů do obce do hospody. Žel otevřeno měly pouze potraviny. Koupili jsme si něco k jídlu i k pití - dokonce jsme si poradili i bez pečiva (kluci si koupili nedefinovatelné česnekové tvrdé suchary v AKCI - 7 SK). Počkali jsme do 17 hodin a jeli opět zpět. Na nádraží jsme čekali na vlak do T. Teplic. Tam jsme vystoupili, Honza pokračoval vlakem dále - jel až do Ostravy. Podvečer vystřídal odpoledne a Tomš ve psaní teď vystřídá mne...
Milan (z Prahy)

Podvečer v hotelu Vyšehrad. Někteří chlapci se zalekli honosného interiéru. Ale slečna z recepce nás nepustila. "To nie drahé ani pre vás." A tak jsme se tam nahaluškovali. Takto upravení jsme se vydali do lesa na spaní. Diviacky les - ale pán, co si na nás před ním počkal, nebyl hajný. Jen nás varoval místo před diviakem před medvědem. Všechny to vyděsilo, nejvíc Milana z Děčína, nejméně Milana z Řečkovic. Jak jsou ti Milanové rozdílní. V noci nás medvěd naštěstí netrápil. Jen nás navštívilo něco jako jelen. Že by diviak? Prý to štěkalo. Já spal, spíš mne budila zima od nohou.
STŘEDA - v Turčianských Teplicích. Obložili jsme se okolo bazénu (termálního) a koupali se, smažili, pili kofolu, koukali po... (každý si doplň svou cílovou skupinu). I UNO jsme si zahráli. Škoda, že Petra to tak otrávilo, že odjel ve čtyři na Prahu. Pokračovali jsme v obléhání, tentokrát potravin a nakonec Slovenské raštaurácie.
TomšVydali jsme se známou cestou z Turčianských Teplic k medvědímu lesu, ale nespali jsme zde a prošli jsme ho a napojili se na hlavní silnici na Budiš. Zamítli Tomšovi brodění přes řeku. Zjistili jsme, že Tomš je komunista, protože stále křičel doleva - doleva a mezitím si hrál na kytaru. Za Budiší jsme Tomšovi udělali radost a zahli doleva do lesa a už skoro potmě natáhli plachtu a šli spát.
Milan (z Prahy)

No moc mě neuspokojili. Ten smrtící pochod po silnici mne prostřednictvím puchýřů připravil o nohy. Kdyby jsme byli bývali zahli už dříve nebo byli bývali šli lesem ve čtvrtek ráno - nebyli bychom bývali teď ve vlaku do Čech cestovali. Totiž - ráno jsme nešli ani pod vysokým napětím, ale dál do Jasenova. Tam jsem přemluvil většinu výpravy k cestě busem do Prievidzi s možným pokračováním do Bojnice. A tak jsem si mohl užít pohledu na sličné ňuňánky ze slovenských lůn na koupališti Čajka. O návštěvě zámku by mohli psát jiní. Mne oslovuje živoucí krása... V 17 hodin opálení a poučení, sešli jsme se na zastávce busu.
Tomš

Po 17. hodině nám jel autobus. Za 1/2 hodiny jsme dojeli do Žiliny a odtud již pokračovali vlakem. Tomáš do Kolína, Tomš s Milanem do Prahy, Jirka s Milanem z Brna do Jitkova. Ve vlaku jsme hráli (Tomáš, Tomš, Milan) UNO, Jirka s Milanem odpočívali o vagon vedle. Již nyní se těšíme na další společný výlet...
Milan (z Prahy)

Sbohem kroniko, jsem zvědav, kdy Milana zase vytáhnu. Stejně jedeme dříve domů kvůli němu.
Tomš

Fotky :