Králický Sněžník
25. - 28. 9. 2009Prodloužený víkend - výlet na Králický Sněžník. V pátek jsem do Jablonného přijel první, pak Jarda a pak Jirka se Sárou. A Kája. Ráno pak Tomš a jeho ping-pong kamarád Miloš. Občerstvení na Suchém vrchu a teď čekáme s Jardou na lavičce u pevnosti Bouda, než se vrátí ostatní z prohlídky.
Milan
Sedíce v družné konverzaci s Milanem před tvrzí Bouda mi krásně utekl čas čekání na ostatní kamarády jsoucí na prohlídce útrob tvrze. PS: Je tu i Sára.
Jarda

Neděle - a už je to tady! První podzimní vandr a zároveň poslední letošní. Na Kraličák jsem sice nevylezl, ale i tak to bylo super. Počasí, krajina, lidi, nálada a vůbec všechno bylo super. Ovšem až na malé drobnosti jako zdržení plánu akce, zima po ránu, horko přes den, málo piva, málo hudby apod.
Tak ahoj příště.
Jarda

Bunkry - borůvky - boty - bystřiny - blbí Poláci (jestli jsem správně přečetl z kroniky - pozn. přepisovatel) - brejky na odpočinutí - bolavé nohy - borůvky znovu - bývalá rozhledna na Kralickém Sněžníku - borci dole - borec u sloní sochy - bývalá a obnovená kaplička - bytelná večeře na chatě Na návrší - bytí s přáteli - bojovka noční cestou ke kapličce - bivak - brou noc!
Tomš
(bystrý velice Tomš - pozn. přepisovatel)

Následující zápis - to jsou záznamy z Facebooku, které hromadně do kroniky opsal Miloš při pondělním obědě na chatě Paprsek:

Den první (SO)- Po dojetí vlakem do Jablonného nad Orlicí jsme se vydali po červené přes Orličky na Suchý vrch, kde teď sedíme u stolu a obědváme. Počasí nám zatím přeje, tak doufejme, že to vydrží. Po opuštění Suchého vrchu jsme se vydali na prohlídku děostřelecké tvrze Bouda, která byla fakt zajímavá. Následoval sestup do údolí a utáboření se kdesi poblíž obce Králíky na zahradě jakési školy. Po vybalení věcí jsme rozdělali oheň a udělali jsme si večeři. Někteří opékali špekáčky, jiní lovečák. A já jsem se dal do své francouzské speciality - kolínka s grankem. Pak jsem ještě uvařil svařák a po jeho vypití se šlo spát.

Den druhý (NE) - po probuzení do chladného rána a po snídani jsme se vydali přes obec Králíky vstříc Králickému Sněžníku. Cestou jsme potkali jeden z dalších pěchotních srubů z dob 2. sv. války, kterých je v okolí hromada. Z původních 20 km cesty na Králický Sněžník jsme se teď zastavili kdesi na louce v nekončícím kopci. Na vrchol nám zbývá už jen nějakých 13 km, tak nám držte palce, ať to do večera zvládneme.
Třikrát hurá. Právě jsme se ocitli na vrcholu Králického Sněžníku. Výšlap na vrchol byl fakt mazec, ale rozhodně to stálo za to. Kam se na to hrabe jizerský Smrk. Jsme ve výšce něco málo přes 1400 m. Všichni (v počtu 5) jsme děsně unavení, ale šťastní, že jsme to dali. Tak teď ještě sejít někam níž a utábořit se na noc.
Tak už jsme slušný kus cesty pod Králickým Sněžníkem v chatě Na návrší a večeříme. Ještě nás čeká asi půlhodinová cesta tmou k místu našeho noclehu, tak nám přejte, ať se nezabijem.
Den třetí (PO) - ranní probuzení bylo fakt krutý, protože jsem musel vstát už v 6, abych si uvařil jídlo, protože odchod byl naplánován na 7 hodin. Lihový vařič se nějak loudal, takže jsem to nestihl a museli jsme vyjít až v 7,20. Vyrazili jsme na cestu. Původně bylo v plánu jenom sejít dolů do města na vlak, ale nakonec se rozhodlo,že si uděláme ještě výlet do 14 km vzdálené chaty Paprsek, kde teď obědváme. Teď už jenom 7 km dolů na vlak a hurá na cestu domů.
Miloš

Snad už zbývá jen dodat, že v Ramzové mě zlákala hostinská na palačinku se šlehačkou a borůvkama a o chvíli později zlákala hostinská na palačinku se šlehačkou a borůvkama i Tomše s Kájou. Palačinka se šlehačkou a borůvkama by jistě zlákala i Jirku, kdyby si právě nedal nanuk.
Přeplněné vlaky a výluka na trati - to je občasný úděl návratu z prodloužených víkendů.
Tento závěr a popisky k fotkám: MilanSobotní ráno


Tričko, dvě mikiny a bunda, takže zima nebyla


Plní energie připravení na cestu
Fotí se Tomš kvůli Sáře nebo Sára kvůli Tomšovi...?
Sluneční hodiny
Časté odpočinky byly nutné


Suchý vrch


Fotka přes sklenici kofoly - Tomš nebo Kája...?


V rozhledně za 25 Kč...
Pevnost Bouda
Prohlídka interiéru autobusové zastávky


Vecer u ohně - fotka nepovedená neboli umělecká


... a s bleskem


Milošovy kolínka s grankem


Ranní zívání


Sára si na chvilku přivlastňuje můj polštářek (někdo ji ale navádí)


Králíky - náměstí


Ukázka vojenského výcviku - mohlo to být rychlejší :-)


Na střeše bunkru


Sušenky za chvíli zmizely (v Sáře)
Ukázka obrany hranic z nového typu pevnosti


Jsme ve výšce asi 1040 metrů - zjistil Tomš na mobilu


Sára vymetá každou kaluž
Pro nás už dnes v Shengenu hranice neplatí...

Výstup na Kraličák byl hodně náročný - zpotil se nám i foťák, takže další snímky jsou trochu mlhavý


.. ale Káju poznat jde i tak
U pramene Moravy - aranžujeme stejnou fotku jako před devíti lety


Fotící místo u sošky slona
To už je myslím pondělní ráno a Milošova snídaně


Zrestaurovaná kaple cestou na Paprsek


Přestávka na křupky, čipsy a výhled do kraje
Kájův jehličnatý peeling nohou


Poslední kroky před naším cílem - restaurací Paprsek
Po jídle a pohárech
Některé stavby tady při naší poslední cestě nebyly


Ani ten kostelík tady nebyl, byl vysvěcený letos v září


Po sestupu do Ramzové na palačince s borůvkama
Prý se kouká jako poloméďové, ale myslím že to není pravda.
No a jedna vybraná fotka z mnoha od Jardy - v místě kde jsme ještě byli všichni, než se Jarda odpojil (foceno z improvizovaného stativiu):No a jedna fotka od Tomše s Kájou (fotí nás nějaký cizí kluk):