Cesta T.G.Masaryka
31.března - 02. dubna 2006
V pátek 31. 3. 2006 se vydal Jirka se Sárou do Hustopečí u Brna, kde byl sraz se všemi účastníky této trasy. Volala jsem mu, že budu čekat na autobusovém nádraží, které je vedle vlakového. Žádala jsem syna Jožu, aby tam se mnou jel, poněvadž ve večerních hodinách a ve svátcích tam moc nic nejede. Jirka přijel a než se vzpamatoval, naložili jsme ho i Sáru do auta a jeli do Šitbořic (tj. asi 15 km od Hustopečí). Měla jsem domluveno, že přespí na vinném sklepě "Maryša" (jsme totiž krajem Mrštíků). Při cestě jsem mu ukazovala kostel ze 12. století ve vesnici Kurděvoj, která už byla v Rakousku, pak vesnici Mikolčice.
Milanovi jsme volali, že ho budeme čekat u autobusu v Šitbořicích ve 22,30 hod.
V Šitbořicích jsme šli nejdříve na Maryšu, kde jsem chtěla, aby se Jirka navečeřel. Ale Jirka neměl hlad a tak jedl pouze pohár a já kávu. Do Hustopečí jsem mu nesla na přivítání buchty s povidlím. Myslela jsem, že bude mít radost, ale on se vyjádřil, při pohledu na ty buchty "fuj!". Prý byl přejeden. Nakonec jsme buchty nechali zaměstnankyním na Maryši.
Pak jsme šli čekat na Milana na autobusovou zastávku. Poněvadž jsou v Šitbořicích dvě, nevěděli jsme, kam přijede.
Cestou jsme se stavili u Věrky (kamarádky). Byla velmi ráda, moc se na Jirku a Milana těšila. Znala je z mého vyprávění. Jirku hezky přivítala a chvilku jsme se tam zdrželi. Pak jsme šli na zastávku a Milan nikde. Byla tma, ale za chvilku jsme ho objevili, jak se procházel na ulici, kousek od zastávky.
Tak už jsme byli 4. Vedla jsem je vesnicí a ukazovala významnější místa, zvláště pramen "štengaru". Když jsem dříve o tomto pramenu sirnaté vody říkala, Jirka se koukal asi, že myslím "buchty". Pak se přesvědčili, že něco takového je a že štengar je voda léčivá, pro kterou si chodí lidé hodně z daleka.
Na sklep Maryšu však spát nechtěli jít, prý se velice těší na spaní v lese (u nás je pouze maličký lesík). Měla jsem o ně velkou starost, aby se nenachladli, protože zem byla velice studená. Ale nedali nijak jinak.
Druhý den, tj. 1. 4. 2006 přišli na oběd (ale až po poledni). Mně psali, že už šli do Čejče. A zatím leželi v lese u obrázku panny Marie, kde zastřelil jeden myslivec jiného myslivce - na honu.
Po obědě jsme se vydali na cestu. Zastavili jsme se u Věrky (měla moc dobré buchty z mrkve) a pak šli směr Diváky. V Divákách prohlídli zbytek hradby, kostel, školu (která dříve byla klášterem - Mariánskou opatrovnou dětí a kde se učilo vaření), pak OÚ s deskou věnovanou Mrštíkům, zámek baronů Levetzových, sochu T. G. Masaryka a pokračovali dále v cestě na Martinice, které patří ke Kloboukům. Martinice jsou statek, později školní a nyní zpustošený. Do Martinic jsme nedošli, dali se po značce ke Kloboukům. V lese jsme se zastavili k odpočinku a Jirka udělal pohár. Protože už byla skoro noc, rozloučili jsme se a já šla vinohrady nazpět.
Když jsem přišla domů, měla jsem na mobilu zprávu, že daleko nedošli, že už zalehli k odpočinku.
Ludmila

Druhý den jsme šli do Klobouk u Brna, k větrnému mlýnu a odtud jsme chtěli do Brumovic k poloméďové tetě Brumfélii a strýčkovi Brumbáci, kteří na nás v Brumovicích čekali, ale poloméďa ztratil cestu a došli jsme do Morkůvek a odtud přes les do Kobylího. Cestou jsem v lese nadloubal "hlaváček jarní" a doma přesadil. Prý je chráněný. Viděl jsem ho poprvý v životě.
Jirka


První vandrácký ráno v roce.


Sára nespí ,Sára hlídá.


Milan nespí , Milan přemýšlý.


Sára a klacek


Sněženky.


Panenka Marie.


Šitbořický kostel.


Oběd u Ludmily.


Milane jěště tohle album jsi neviděl.

Sára hlídá za kosti Ludmile její dům.


Ludmilin vinohrad.


Ludmilin dům .


Soška u Štengartu.


Pramen zazračný -Štengart.


Věra kamarádka Ludmily .


Velká žízeň.


Velké koupálko.


Odpočinek.


Hrobka.


Uvnitř hrobky.


Diváky kostel.


Diváky zámek.


Pomník.


Na tohohle Masaryka komunisti zapoměli ,protože byl obrostlý stromy.


Odpočinek kládový.


Obloha.


Pohár v lese .

Sára pohár nedostala.


Další ráno.


Snídaňě psí .


Tvrdý spánek.


Pařez.


Před kaplí nad Klobouky u Brna.

Klobouky u Brna .


Kostel.


Sluneční hodiny jdou o 2 hodiny blbě.To je divný .


Náměstí Klobouk .


Svatý Václav.


Větrný mlýn .


Vinohrad i v lese.


Prý hlaváček jarní . Přísně chráněný.


Jdem na vlak .